Cmentarze i pomniki

2008-05-08
2008  Samotnie  Wycieczki rowerowe 

Cmentarze i pomniki

Opis trasy: Niepołomice - dom / ul. Piękna / ul. Bocheńska / oś. Krakowianka / Kozie Górki / Staniątki / ul. Wrzosowa / Niepołomice - dom.

8 maja wieczorem wyruszyłem na krótką wycieczkę szlakiem pomników i cmentarzy znajdujących się w pobliżu Niepołomic. Z pod domu pojechałem ulicami: Cmentarna, Piękna, potem w prawo w ulicę Bocheńską gdzie zatrzymałem się na chwilę przed tablicą wskazującą na szlaki turystyczne (zdj. 1, 2). Pojechałem prosto ulicą Bocheńską w kierunku Kirkutu, po około 500 metrach dojechałem do kolejne tablicy wskazujące, że do Kirkutu należy skręcić w prawo (zdj. 3).

Zgodnie z informacją na tablicy skręciłem w prawo w ulicę Bohaterów Getta i po 100 metrach dojechałem do pozostałości cmentarza żydowskiego. Na obszernym placu za lecznicą dla zwierząt znajduję się kilkadziesiąt nagrobków żydowskich (zdj. 4, 5, 6).

Powróciłem na ulicę Bocheńską i pojechałem dalej w kierunku puszczy, na skraju lasu zjechałem z szosy na leśną ściężkę prowadzącą w kierunku byłego ośrodka Krakowianka (szlak rowerowy oznaczony na czarno). Następnie przejechałem przez teren byłego ośrodka i wyjechałem szlak rowerowy oznaczony na czerwono - w kierunku pomnika na Kozich Górka. Kozie Górki to miejsce w którym Niemcy wymordowali około 1000 osób (rok 1942-1943), znajduję się tam pomnik poświęcony ofiarom tego mordu. W 2007 roku Burmistrz Niepołomic i Prezydent Miasta Krakowa wmurowali dodatkowo tablicę upamiętniającą Prezydenta Miasta Krakowa Stanisława Klimeckiego, który został w tym miejscu zostrzelany w grudniu 1942 roku (zdj. 7, 8, 9).

Jadąc dalej szlakiem czerwonym dojechałem do wydzielonej w puszczy ścieżki rowerowej, powróciłem jednak na drogę asfaltową i po około 200 metrach skręciłem w lewo w kierunku mogiły żydowskiej. Tablica nagrobkowa informuje, że w tym miejscu spoczywa około 700 osób rozstrzelanych przez hitlerowców w sierpniu 1942 roku, a następnie wypisane są nazwiska osób (ustalonych) spoczywających w tym miejscu (zdj. 10, 11, 12).

Powracam na drogę asfaltową i jadę w lewo, dojeżdam do skrzyżowania dróg (za szalaben - w prawo do Niepołomic na ulicę Dębową w lewo droga leśna w kierunku torów kolejowych, skręcam w lewo (szlak pieszy niebieski). Po około 500 metrach jazdy przez las dojeżdzam do torów kolejowych po prawej stronie znajduję się pomnik upamiętniający zamach przeprowadzony przez grupę dywersyjną Armii Krajowej na Generalnego Gubernatora Hansa Franka (29 I 1944). Zamach był nieudany, gubernator nie jechał tym pociągiem. Wypisane są też nazwiska pseudonimy operacyjne członków tej akcji (zdj. 13, 14, 15).

Koło pomnika skręciłem w prawo i pojechałem wdłuż torów kolejowych (zdj. 16), w pewnym momencie leśnia ścieżka skręca w prawo i wyjeżdzam na asfaltową drogę w Staniątkach. Jadąc prosto dojechałem do skrzyżowania z drogą Niepołomice - Staniątki (przez las). Na skrzyżowaniu znajduję się Cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej (zdj. 17). Na skraju lasu skręciłem w lewo w ubitą drogę wdłuż zabudowań i lini lasu. Po kilkuset metrach droga się kończy, ale po prawej widoczne jest budujące się osiedle na byłej strzelnicy (zdj. 18).

Wróciłem z powrotem na asfaltową drogę Niepołomice - Staniątki i skręciłem w lewo w kierunku Niepołomic. Po kilkuset metrach widoczny jest szlaban po prawej stronie jezdni, a ja na tej samej wysokości skręciłem w lewo w leśną dróżkę. Droga ta prowadzi na skraj lasu, tu skręcam w lewo i dojeżdzam z drugiej strony do nowo budowanego osiedla, skręcam w prawo i jadę przez pola do ulicy Wrzosowej, dalej na Cmentarną i do domu.


Galeria zdjęć


Statystyki aktywności
  • Dystans: 9.40 km
  • Czas: 0:36:03
  • Vavg: 15.64 km/h
  • Temperatura: 12 ºC
  • Sprzęt: Kross Grand Spin S